Malcesine

23.10.2015

K italskému jezeru Garda se z Česka dojede celkem pohodlně, tím spíš z Bavorska nebo Rakouska, takže v sezóně jsou na jeho březích domorodci v menšině. Jezero a jeho známé větry (Pelér, Ora, Balin čili Balinot, Visentina, Vinessa, Gardesana, Fasanella, Ander) přitahují hlavně vyznavače všech sportů, v nichž se provozuje pohyb po hladině za pomoci proudění vzduchu. Když jsme letos přijížděli k městu Riva, kde poprvé zahlédnete hladinu, mysleli jsme, že nad ní krouží hejno velkých ptáků. Ale byla to vzdušná křídla kiterů. Větry jsou naprogramovány tak, že se západem slunce utichnou, aby si surfaři oddechli a místní prodejci a restauratéři taky něco vydělali. Ráno je zase některý z větrů spuštěn hned po rozbřesku.

Malcesine leží na východním břehu, jako ostatně většina nejznámějších gardských letovisek. A skoro ve všech z nich najdeme nějaké stopy rodu Scaligerů z Verony, kteří tu ve 13. století stavěli jeden hrad za druhým. Castello Scaligero s opevněním a věží v městečku Malcesine nesporně dominuje. Najdeme tu ale i starší památky, kostelík svatého Štěpána z 8. století nebo kostel Santa Maria di Navene z 11. století. Ještě v 18. století hrad plnil strategickou roli, jak dokládá známá historka. V roce 1786 zde totiž vyslýchali Goetheho na místní radnici. Padlo na něj podezření ze špionáže tím, že si kreslil skici hradu.

Přímo za zády, hledíte-li na jezero, se zvedá 2218 metrů vysoká hora Monte Baldo. Doporučuje se vyjet lanovkou do výšky 1750 metrů a zbytek dojít pěšky. Panuje-li ovšem zrovna čtyřicetistupňové vedro, dá se v Malcesine vymyslet i alternativní program. K tomu účelu se zde nachází spousta klimatizovaných restaurací, obchodů se suvenýry a jinými nesmysly, takže malebnost starých uliček poněkud zaniká. Ale i zde lze občas narazit na něco vkusného, ba uměleckého.

V září roku 1913 se u jezera Garda léčil Franz Kafka a 29. září podnikl malý výlet do Malcesine, odkud napsal sestře Ottilii do Prahy pohlednici: "Dnes jsem byl v Malcesine, kde Goethe zažil dobrodružství, které bys znala, pokud bys četla Italskou cestu, což musíš brzo udělat." Nevím, zda to Ottla udělala, ale já bych měl. Když mohu.