Malý princ na největším náměstí Evropy

08.06.2017

Soutok Saôny a Rhóny vytváří v Lyonu poloostrov, jehož nepřehlédnutelným středem je Place Bellecour, největší náměstí Evropy, prý větší než Rudé v Moskvě. Aspoň to tvrdí některé články a turistické portály a třeba Jan Šmíd v knize "Francie - co v průvodci nenajdete". Je všeobecně známo, že různá turistická "nej" fungují spolehlivě, ono se těžko v itineráři vynechává něco, co se honosí přívlastkem největší na světě nebo aspoň v Evropě. Propagované rozměry náměstí Bellecour mi vrtaly hlavou, tak jsem si shromáždil nějaké údaje. Place Bellecour má plochu 67128 m2, resp. 47520 m2 - bez ulic nebo chodníků. Už ve Francii jsou dvě větší náměstí (Concorde v Paříži a Quinconces v Bordeaux). Zmíněné moskevské Rudé náměstí má rozlohu 70000 m2 a dokonce i pražské Karlovo náměstí s plochou 80550 m2 je větší než lyonské. Na druhou stranu zase takový podvod to není, jen je potřeba formulovat prvenství přesně: Place Bellecour je nejrozlehlejší náměstí bez zástavby a bez zeleně v Evropě.

Název Bellecour odkazuje na konec 12. století, kdy tu lyonský arcibiskup měl vinici zvanou "Bella Curtis". V průběhu časů se ale náměstí jmenovalo různě a sloužilo i různým účelům. Vojenské cvičiště střídal květinový trh, v pohnutých revolučních letech tu stála guillotina, kde taky jinde. Poslední úpravy okolních domů proběhly v letech 1807 až 1813. Uprostřed stojí jezdecká socha krále Ludvíka XIV, který v roce 1708 prostor získal do královského majetku. Jeho socha tu ale stojí až od roku 1825 a vytvořil ji François-Frédéric Lemot. Pod koňským ocasem se nachází oblíbené místo setkávání Lyoňanů. Jinak se ovšem jedná o rozlehlou prázdnou plochu, částečně pokrytou něčím, co připomíná hřiště na petanque.

S pompézností jezdecké sochy vladaře kontrastuje skromná socha Malého prince a jeho stvořitele, což by ani jinak nešlo. Kdybyste nevěděli, kde stojí, klidně byste ji přehlédli, protože je ukrytá v korunách kaštanů na západním okraji náměstí. Malý princ stojí za zády sedícího Exupéryho vysoko nad hlavami kolemjdoucích. Vytvořil ji Christiane Guillaubey a instalována byla v roce 2000 ke stému výročí narození Exupéryho. Antoine Marie Jean-Baptiste Roger hrabě de Saint Exupéry je jako lyonský rodák pochopitelně připomínán na mnoha dalších místech ve městě, jmenuje se po něm i letiště. On a jeho princ nesmí chybět ani na známé La Fresque de Lyonnais, kde postávají na balkóně v druhém patře. Já osobně bych je umístil někam výš.

Náměstí Bellecour plynule přechází v Place Antonin Poncet, čímž se opticky ještě zvětšuje. A je-li Malý princ malý a Ludvík XIV nadživotně velký, musí i květinový strom na břehu Rhóny dostatečně vyrůst, aby byl dobře vidět. Celkem 85 květů sahá do výšky šesti metrů. Choi Jeonghwa ho vytvořil pro Lyon v roce 2003 a pro velký úspěch ještě zopakoval v jiných městech. I kdyby náměstí Bellecour nemělo své "nej", stejně na něj při procházkách Lyonem nelze nenarazit. To oceníte zejména, máte-li tu domluvené rande "pod ocasem".