najít.slovy.přesná

11.12.2023

udílet.vařená.cizinec
aktovky.křeslo.brikety
zájmy.žánry.sukně
syrová.plní.bubnovat

Toto není báseň sestavená mou, jinou, natož umělou inteligencí. Jde o přesné zmapování části mé cesty nákupním centrem na Černém mostě, když jsem tam hledal svou choť. Můžete si to ověřit na https://what3words.com/. V souladu s výše uvedeným nadpis článku definuje čtverec 3 krát 3 metry kdesi v Queenslandu vedle národního parku Currawinya.

Někdy v roce 2016 jsem se dočetl o geniálním způsobu zmapování celého světa jednoduchým a snadno zapamatovatelným způsobem. Napsal jsem o tom krajničku, která si (jak jinak) všímá jaksi nechtěného, ale zábavného aspektu této služby. Tehdy ještě neexistovala česká verze, takže půvab služby what3words nebyl až tak markantní, a to ani v těch seriózních aspektech.

Česká verze what3words existuje od roku 2018, ale ani pak jsem o ní nezaznamenal nějaký masivní zájem v médiích ani v laické veřejnosti. Snad jen ajťáci a geografové o tom něco napsali. V jiných zemích vzbudil what3words větší pozornost, v osmi zemích je používán k doručování pošty, v Mongolsku jím prý dokonce nahradili názvy ulic. Tříslovné adresy už nějakým způsobem využívají firmy, vládní i nevládní organizace v téměř 170 zemích světa.

Ale vraťme se k tomu nechtěně zábavnému aspektu služby what3words. Těžko uvěřit, že generovaná slova nijak nesouvisí s tím, k čemu se vztahují. Tak třeba naše dolní Sněmovna sídlí v Praze ve Sněmovní 7, což definují slova "bubnovat.oblek.pouzdro". Thunovský palác s přilehlými budovami rozparcelovaný na třímetrové čtverce skýtá ovšem daleko víc zábavy. Tříslovné adresy bohužel nejsou třídimenzionální, takže u vícepatrových budov se možná úplně přesně netrefíte do kanceláře konkrétního poslance, ale přesto. Je snad náhodou, že sídlo Poslanecké sněmovny určuje tato kumulace slov?

svobodně.postýlka.mzdová
uzemnit.prudké.otrhat
zamést.sídlit.vyhrávat
omluvy.vylévat.děkuje
trůny.podoba.řešení
pokroky.zapisovat.náhle
ukrytí.přikrýt.lůžka
zamést.přečíst.trny
městská.nahoře.očistit
objednat.medové.palivo
spustit.zvony.zřídka
obdarovat.pokladna.savci

Ale vážně. I prostý občan ocení výhody what3words. Tak třeba standardní adresa většího obchodního centra vám je k ničemu, když se zde máte s někým sejít. Ale navigace s přesností čtverce 3 krát 3 metry vás zachrání. Moje manželka by to rozhodně využila. V OC se jí pravidelně ztrácím z dohledu a když mi pak přijde na mobil zpráva, že mám okamžitě být před jakýmsi HM, má tato instrukce pro mně nulovou hodnotu. Nepomůže ani opakovaná výzva typu "přece hned vedle dm!" Ale obdržím-li instrukci "uklizený.veverka.houska", budu hned vědět, kam jít.