Pařížský 3D street art

17.10.2014

Když couráte po Paříži nebo jiných městech, nemůžete si nevšimnout street artu. O pařížském jsem psal už třeba zde. A ani v tomto uměleckém směru pokrok neustal. V posledních letech se objevuje street art trojrozměrný. V Paříži mu cestičky prokopával průkopník zvaný Gregos, jenž lepí na nároží různě barevně stylizované odlitky převážně vlastní tváře. Dnes se už objevují odlitky jaksi celotělové, třeba pod značkou Urban Solid, kterou založili dva absolventi výtvarné akademie z Milána.

Gregovo vrcholné dílo, dalo by se říct, zdobí od 8.3.2014 Rue des Hospitaliéres St. Gervais. Jeho "plastická žena" souvislost s MDŽ nepopírá, ve Francii ten svátek není tak zprofanovaný. Spontánní vyjádření lásky a obdivu k ženě ostatně patří k nejčastějším a prapůvodním příčinám psaní po zdech, hned po vyjadřování názoru na duševní úroveň kohosi.

Mozaiková plastika v rue Eugéne Cariérre kousek od hřbitova na Montmartru asi není vyložený street art ve smyslu nepovolené tvorby. Ale jinak pouliční je, a hodně - na dosah ruky. Sochu vytvořil Philippe Rebuffet už v roce 1983 a těžko uvěřit, že ji dodnes nikdo nezničil. Vlastně od své instalace plastika prošla restaurací v roce 2008, ale tipnul bych si, že na ní zapracovaly hlavně vlivy povětrnostní. U nás by jí nějaký vandal zlikvidoval rychle a definitivně. Všimněte si, jak je v mozaice nápaditě proveden i odraz v pootevřeném okně.