Rilke a Duino

12.06.2019

Kdo navštíví Terst a nevynechá Miramare, neměl by ani přehlédnout Duino. Asi dvacet kilometrů západně od Miramare leží rekreační městečko Duino s romantickým hradem, takže člověk turista si najednou může odškrtnout hned tři položky v itineráři: město, hrad a zámek. Zahrady jsou jako bonus. Duino má vlastně hrady dva. Starší pochází z 11. století a patřil pánům z Duina, vazalům aquilejských patriarchů. Z něj zbyly jen rozvaliny. Na bílé skále spolu s azurovým Jadranem působí skoro kýčovitě romanticky. Na dohled stojí hrad nový, tedy relativně. Postavila ho rodina Wallsee roku 1389. Hrad se proslavil hlavně díky Thurn-Taxisům, kteří ho obývali až do první světové války.

Pražský Němec Rainer Maria Rilke v souladu s nestálou básnickou duší zrovna neholdoval konvenčnímu rodinnému životu. Hodně cestoval a pobýval u svých šlechtických patronek. V roce 1906 si například Rilke padl do oka s českou baronkou Sidonií Nádhernou. O čtyři roky později se zase Rilke sblížil s Marií von Thurn und Taxis, princeznou Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst. Aby nedošlo k omylu, jedná se pořád o jednu a tu samou osobu jen s dlouhým jménem. Kněžna se stala jeho doživotní obdivovatelkou a dala mu k dispozici svůj palác v Benátkách, zámek v Loučeni a do třetice i svůj hrad Duino.

Rilke si Duino a jeho krásné okolí zamiloval a začal zde pracovat na sbírce básní Elegie z Duina. Hrad byl za první světové války zničen bombardováním, což Rilkeho inspirovalo ještě víc. Poklidné procházky duinskými zahradami přece jen nemají tolik dramatičnosti, aby vydaly na celou sbírku.

Expozice na hrádku se netýká jen Rilkeho, ale například i unikátních smyčcových nástrojů. Jsou tu pochopitelně i standardní exponáty hradů a zámků. Co však patří k neopakovatelné součásti Duina jsou romantické zahrady a výhledy na moře a pobřežní skály. Fanoušci českého filmu Účastníci zájezdu se pak mohou pod hradem vykoupat na pláži Sistiana, kde se film natáčel.