Sanary sur Mer

17.02.2020

Když bylo jasné, že v Německu zvítězí Hitler, řada pokrokových intelektuálů vytušila, že bude jistější zmizet z dohledu jeho nohsledů. Nevím, jak bez internetu vybrali městečko Sanary sur Mer na jihu Francie. Vlastně vím. Někdo z přátel tam byl, a doporučil dalším. A když něco doporučí přítel, má to i dnes větší váhu než stovky vygúglených odkazů.

Tohle nenápadné rybářské městečko podobné Cassisu nebo Bandolu s přístavní promenádou lemovanou palmami v letech 1933 až 1939 okupovalo až čtyři sta německých umělců a intelektuálů, mezi nimi třeba Bertold Brecht, Egon Ervín Kisch, Thomas Mann, Arnold Zweig a další. Pronajímali si pokoje v hotelu, zařízené apartmány v rodinách nebo nájemní vily. Setkávali se u sebe nebo v kavárnách. Ludwig Marcuse ve své knize Mein Zwanzigstes Jahrhundert o tom napsal: "Žili jsme v ráji, proti naší vůli". Po vyhlášení války v roce 1939 se situace radikálně změnila a francouzská vláda zacházela s těmito vyhnanci jako s nepřátelskými cizinci. Žádné hmatatelné památky po této kulturní invazi zde patrny nejsou, pamětní desku na jejich památku přidělali na turistickou kancelář až v šedesátých letech kvůli rostoucímu počtu německých turistů.

K nejslavnější památce Sanary patří opevněná věž (Tour Romane) přibližně z roku 1300. Věž stojí uprostřed města, je vysoká 21 metrů a široká 8 metrů, jak praví bedekry. Každý turista si tudíž musí zákonitě připadat jako úplný tupec, když ji nemůže najít, ani odnikud spatřit. Domorodci se tím tiše baví. Oni totiž tak trochu zlomyslně kolem dokola věže vystavěli domy, v nichž je převážně hotel. Že věž stávala původně osamocená ve vodě si lze jen těžko představit. Odhalíte-li ale nenápadný vstup, můžete na věž vystoupit a prohlédnout si i expozici podmořských archeologických sbírek, vybudovaných na počest jednoho z pionýrů potápění Frédérica Dumase.

V přístavu kotví proslulé bárky zvané pointus. Peter Mayle o nich napsal: "Jejich nátěr vybledl a vybílilo jej tisíc dnů na slunci a slaném vzduchu, jsou tlusté v pase, pohodlné a vyznačují se naprostým nedostatkem plastů, chromu či skla. Po vodě plují beze stopy: pointus nedělá vlny a nezanechává po sobě brázdu. Nemá kýl, a proto nepotřebuje ani přístav, ani molo. Každý pointus je unikátní, vyrobený ručně podle starobylé méthode piffométrique - neboli podle složitého systému náhodného odhadu." Sanary sur Mer je nenápadné pobřežní městečko jen tehdy, když jím letmo projedete nebo ho navštívíte za účelem plážové turistiky. Pozornějšímu návštěvníkovi ale rádo odhalí svůj příběh.