Bandol
Mezi Marseille a Toulonem se střídají přírodní parky, zátoky zvané calanques a pěkná přístavní městečka jako třeba Cassis, La Ciotat nebo Bandol. Každé z nich se pyšní nějakou specialitou nebo prvenstvím, Bandol patří mezi největší rekreační přístaviště. Nabízí dnes 1600 kruhů, do nichž můžete přivázat svou jachtu dlouhou až 40 metrů.
Procházeje se po dlouhých molech plných rekreačních lodí, můžete přemýšlet o tom, co je symbolem blahobytu. Takové auto přece jen občas slouží k něčemu praktickému, jako třeba k dopravě osob z bodu A do bodu B. Ovšem bárky, jachty a plachetnice jsou určeny jen k zábavě. Pochybuji, že někdo jachtou dojíždí do rachoty. Bohatství společnosti se měří množstvím zbytných věcí.
Na čestném místě bandolského přístavu hned u kolonády parkují tradiční loďky zvané "pointus" podle zužujících se obou konců. Pointus už možná také plní oddechovou úlohu, ale dříve se používal k rybaření. Bárky dlouhé šest až osm metrů jsou si na první pohled podobné, ale v detailech a barvách se projevuje originalita a osobnost majitele. Vrchol předního kýlu zdobí benátský falus obvykle červené barvy vyjadřující mužskou sílu.
Přístavní kolonáda plná palem, a hlavně restaurací a obchodů je určena hlavně pro turisty. Za ní vedou dvě paralelní soustavy úzkých uliček, kde se pohybují převážně domorodci. Mají tu zase své kavárny a své obchody, takže letní nápor rekreantů zvládají celkem dobře.
Kromě přístavu se Bandol pyšní rozsáhlými vinicemi
zabírajícími okolo 1600 hektarů. Poslední dobou se v létě nejvíc pije víno
růžové, tak bych pro posezení na bandolské kolonádě s výhledem na tradiční
bárky (v zájmu propojení obou hlavních bandolských charakteristik) doporučil La
Baie des Pointus Bandol Rosé ročník 2018.