Tejden na Tenerife

21.03.2015

Po návratu z výletu okolo sopky Teide jsem si u sklenky čehosi nahlas dumal: "Co by se stalo, kdyby se probrala Teide?". Moje choť přemýšlela pochopitelně o jiných věcech (řekl bych tak o deseti současně) a přeslechla se ve smyslu "brala bys ještě tejden?". Kdo by nebral. Abych neopakoval klišé bedekrů, navrhnu vám toto: vyberte si kterýkoliv týden v roce, jeďte na Tenerife, a bude jaro. Dělá to tak rok co rok asi pět miliónů lidí, což je ta stinná stránka věci. Ale Tenerife to zatím zvládá s grácií.

Ale zpátky k Teide. Když ostrov vytvářela, materiálem nešetřila. Nutno vzít totiž v úvahu, že Atlantik je v těchto místech hluboký až tři kilometry, takže sopka se svými 3718 metry nad mořem a těmi pod ním dosahuje výšky skoro 7000 metrů. Kromě Pico de Teide se v sopečné kaldeře Las Canadas tyčí i Pico Viejo. Po pravdě řečeno, není úplně jasné, jak celý tento obrovský útvar vznikl. Projet se jím dá dnes pohodlně autem po silnicích, jejichž kvalitu by jim mohla závidět kdejaká naše dálnice. Okresky všechny.

Všeobecně se tvrdí, dokonce se píše v průvodcích, že sopečnou krajinu na Tenerife milují sci-fi filmaři a že tu natáčeli Planetu opic nebo Hvězdné války. Pravda je ta, že Charlton Heston točil astronauta Taylora doma v Californii a hvězdy Hvězdných válek sjezdily kus světa, ale ostrov minuly. Ne že by se tu nic nefilmovalo, například Rychle a zběsile se tu točila kola v epizodě 6, a taky se tu konal Souboj Titánů. Prostě někteří turisté jezdí jen po stopách celebrit, tak je potřeba jim dodat motivaci.

Tenerife je největší z Kanárských ostrovů, Gran Canaria je navzdory jménu menší, ale oba mají společné to, že severozápad se liší od jihovýchodu skoro vším. Sucho a vyprahlo, teplo a slunečno oproti vlhku a vegetačnu, oblačnu a chladnu. Pochopitelně relativně. Jsme na ostrovech jara, takže holomrazy či tropická vedra nehrozí. Plážový a hotelový jih zaměstnává obyvatelstvo, které bydlí spíš v severněji položených městech a vesnicích. A neležíte-li denně deset hodin na pláži, dá se za "tejden" s Teide v zádech poznat Tenerife ze všech světových stran. Detaily příště.