Byl Babiš v Agropoli?

04.08.2015

Agropoli není Babišova firma a je celkem jedno, zda onen politik ve městě byl nebo ne. Ale do titulku se nabízel, obzvlášť po předchozích dvou podobných (1, 2). Agropoli je město poměrně velké a hlučné, ale jeho "centro storico" si z toho nic nedělá, sedí si pěkně vysoko na kopci nad zálivem a víc jak tisíc let kouká dolů, co se kolem něj děje. Vyrostlo okolo Aragonského hradu z 6. století, a ten zase vyrostl na ještě starším byzantinském opevnění.

Agropoli ovšem dlouho zůstávalo malým přístavem, kde jedna generace rybářů střídala druhou. Až během 19. století město jaksi vykročilo za své středověké hradby. Do Agropoli rád jezdil i Ernest Hemingway a říká se, že jeden z rybářů ho inspiroval k hlavní postavě novely Stařec a moře.

Společenským jádrem města je Corso Garibaldi plné kaváren a cukráren. Vyplatí se korzem prokávovat a procukrovat na široké schody Ennio Balbo Scaloni vedoucí až k bráně ze 7. století a tudy vstoupit do století dávno uplynulých.

Kdo by nechtěl být dítětem v Agropoli a mít prázdniny plné dobrodružných honiček a výprav v uličkách a tajemných zákoutích starého města. A když už je moc horko, seběhnout na pláž a hledat zas poklady podmořské? V Agropoli by vlastně prázdniny mohly být až do listopadu, protože i dlouho do podzimu je zde příjemně slunečno a k toulkám městem stačí jen tričko a sandály.