Castillon

12.04.2019

Kdyby Castillon nestál v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, ale u nás, už by patrně dávno neexistoval. Tato francouzská vesnice poblíž italské hranice a přímořského Mentonu sice vznikla už v roce 1157, ale dvacáté století málem nepřežila. V roce 1886 fatální krupobití zničilo všechnu úrodu a v roce 1887 zemětřesení zničilo budovy. To, co zůstalo nebo bylo obnoveno, dorazilo bombardování za druhé světové. Starosta Lucien Rousset to ale nevzdal a v šedesátých letech se podílel na zmrtvýchvstání Castillonu.

Vedle domů v původním stylu byla později obec citlivě rozšířena o nový komplex budov "Les Arcades du Serre" a slavnostně otevřena jako "vesnice uměleckých řemesel". Lucien Rousset, který tu starostoval v letech 1965 až 1989, si vysloužil svoje náměstí s bustou.

Vedle uměleckých řemesel se tu ujalo i vaření piva, což je v tomto kraji dost nezvyklé. Vyrábí tu několik druhů, z nichž nejznámější je "Mare Nostrum". V Castillonu umí také citrusové likéry, a hlavně slavnou pivní pálenku zvanou Elixir Mare Nostrum.

Poblíž Castillonu lze spatřit viadukt "du Caramel". Je to pozůstatek tramvajové linky z Mentonu do Sospelu postavené v letech 1908-1910. Obloukový most vznikl jen proto, aby tramvaj mohla "vybrat zatáčku", jak je patrno z historického snímku. Rozvoj automobilismu ovšem tramvajovou romantiku ukončil. Linka Menton-Sospel byla oficiálně zrušena 20. června 1933. Škoda. Vystoupit z jachty na Azurovém pobřeží a jet tramvají na pivo by čeští turisté určitě ocenili.