Mons

04.10.2021

Vesničku Mons spočívající v kopcích nad Cannes provází označení "villages perchés", které jaksi předem zaručuje, že tu mimo jiné bude krásný výhled do kraje. Protože ve směru k pobřeží nic nezaclání, lze odsud pohodlně pozorovat Golfe de la Napoule, a některé dny, když vzduch vyčistí Mistral, snadno spatříte pohoří Korsiky.

Mons je ovšem krásný, i když se nad ním honí mraky. Jako všechny sousední obce, Callian, Montauroux, Tourrettes, Seillans nebo Fayence, je Mons plný starých, dobře udržovaných domů, úzkých uliček, kamenných schodišť a romantických plácků s kašnami. Stokrát opakovaná a pokaždé jiná, tisíckrát viděná a zase a znova překvapující jsou místa v tomto kraji. Chvilkový návštěvník však nemá možnost blíže poznat příběhy těch, kdo ve villages perchés žijí, natož těch, kteří už odešli. Ale Mons je jiný.

Řadu domů zdobí tepané vývěsní štíty, jakási domovní znamení. Znázorňují, co pro obyvatele je nebo bylo typické a z cedulek či fotografií pod nimi se můžete dozvědět něco víc o jejich příběhu. Nějaké GDPR tu nikoho netrápí. Všichni se potkávají v jediné místní boulangerii, jediné restauraci s vyhlídkou na kopce a moře nebo kuriózním koloniálu. Ovšem ještě stánek s občerstvením na náměstí pod kaštany, kde se hraje petangue. Pošta, radnice, ano. Ale kadeřnická dodávka už sem dojíždí na objednávku.

Třeba Maurice Pelassy byl tesař. Oženil se v roce 1924 s Albertinou Boeuf. V roce 1925 převzali manželé rodinnou krčmu a začali provozovat Café Maurice. Hrály se tam karty a zkonzumovala spousta pastisu a kávy. Podnik byl uzavřen v roce 1963. Běžný příběh, řekne se. Ale těch setkání a moudrých tlachů co tu proběhlo za bezmála čtyřicet let! A o dveře dál čeká zase jiný příběh.

Řidič kamionu a školního autobusu, Robert Audibert, zde strávil většinu života. Od svých jedenácti let až do své smrti v roce 2019 stavěl modely lodí ze sirek. Když v roce 2002 odešel do důchodu, rozšířil svůj modelářský záběr a začal vytvářet model Monsu, přesně podle katastrálních map, dobových či leteckých fotografií. Žádný z modelů nikdy neprodal, nedokázal se s nimi rozloučit.

Nevím, jak je to možné. Letopočty souhlasí, ale při každé z obou návštěv Monsu jsme cítili, že každá minuta tu trvá nejmíň dvakrát tak dlouho.