Peille

21.04.2022

Mladá prodavačka v boulangerii na Place Carnot má dopoledne sice otevřeno, ale ranní bagety už si všichni koupili, a tak ona může trávit jakousi přípravu na polední siestu na schodech před obchodem v zajetí sociálních sítí, zatímco starší generace domorodců provozuje ve stínu platanů sociální komunikaci prapůvodní. Zástupce nejmladší generace by se mnou rozhodně nesouhlasil, když oceňuji klid a pohodu okamžiku, a raději by uvítal někoho, kdo by si s ním na Place Carnot začutal.

Region Provence-Alpes-Côte d'Azur má dvě docela odlišné části, ba struktury. Azurové pobřeží představuje dnes jeden velký maglajs zástavby a komunikací, jehož páteří je dálnice A8. Jejích šest až osm proudů se průběžně ucpává, ne snad kvůli opravám nebo bouračkám, prostě jen proto, že aut je moc. "Bouchon" jest jejím denním chlebem. Vše pod A8 žije svým hektickým životem, zejména v letní sezóně, kdy se počet obyvatel zdvojnásobí. Naštěstí většina z nich si vystačí s pláží a pobřežní kolonádou plnou restaurací a prodejen suvenýrů.

Nad A8 se zvedají kopce a přináší do vesnic a městeček zcela odlišný život. Jejich obyvatele sice ten mumraj dole financuje, ale večer se zase rádi vrací do svého klidu. Peillon, Sainte-Agnes, Castillon, vezmeme-li jen ty shlížející shůry na aglomeraci Nice. Dalším z takových míst je Peille. Jen 17 kilometrů od Monaka si hoví ve výšce 630 metrů nad mořem, ale jaksi víc "při zemi", jak pravil jeho starosta Cyril Piazza.

Středověké budovy Peille pamatují doby, kdy město spadalo pod jurisdikci Savojska, i dobu, kdy zase bylo vráceno do Francie (1792). Pak si v letech 1814-1860 vyzkoušelo, co to obnáší patřit do království Piemontu a Sardinie. Kromě kostela St. Marie z 12. stol. a zrenovované kaple St. Sebastien z 13. stol. přeměněné v radnici, určitě zaujme původní gotická fontána ze 14. století se stále pitnou vodou na Place du Mont Agel. Větší ze dvou nádrží napájela obyvatele, zatímco ta menší byla pro zvířata.

Na skále nad Peille stojí válečný památník financovaný skotskou operní pěvkyní Mary Garden (1874-1967), která tu pobývala. Do ní se zamiloval kapitán Chauncey, další slavná osobnost Peille. Jak to dopadlo, nevím. Ale výhled do kraje, žijícího dole u moře svým hektickým životem, je z Peille krásný.