Tourrettes

14.06.2022

Tourrettes nemá nic společného s Tourettovým syndromem ani s fialkovým Tourrettes sur Loup. I Gúgl vám bude vnucovat ten slavnější. Tourrettes bez Loup jako spousta jiných starých sídel leží mimo hlavní cesty, podél nichž vyrůstají ubytovací komplexy, nákupní centra nebo průmyslové objekty. Celá oblast nese stejné jméno Tourrettes, ale jen když uhnete z hlavní cesty a budete stoupat stále víc a víc se zužujícími silnicemi, narazíte na onu "village", která dělá Provence Provencí.

Najdete tu pochopitelně kostel aspoň z 11. století (přestavěný v roce 1546) a nějaký hrad. Nebo dva. Ten první v Tourrettes nechal postavit Bertrand de Villeneuve, pán z Tourrettes roku 1321. Z hradu zbyla pouze věž s hodinami, okolo níž se rozkládá pěkná vyhlídka mimo jiné i na druhý hrad. Chateau de Puy nechal postavit v roce 1830 rodák Alexandre Fabre. Hrad je kopií kadetské École z Petrohradu, kde Fabre působil. Napoleon ho totiž "půjčil" ruskému carovi, aby mu postavil velké silniční stavby a mosty. Dnes hrad slouží jako dům seniorů.

Ale ještě k tomu rodu Villeneuve. Jeho starý hrad byl zničen v roce 1590, když se prali katolíci s protestanty. V roce 1592 se rodina Villeneuveových přestěhovala do velké budovy v centru obce, kde sídlí současná radnice. Druhá polovina 17. století zaznamenala vrcholný rozkvět rodu Villeneuve díky dravosti Pierra de Villeneuve. Dosáhl toho, že země Tourrettes byla prohlášena hrabstvím. Další Villeneuve, Antoine, se stal roku 1689 markýzem. Poslední z Villeneuve Tourrettů, Louis Henri, podle krále Ludvíka XVI. "nejhezčí markýz v království", byl 10. srpna 1792 zatčen revolučním soudem a 5. června 1793 popraven gilotinou.

A teď to zásadní, kvůli čemu sem jezdíme. Staré úhledné a opečovávané a vkusně vyzdobené domy, úzké uličky a náměstíčka, kde si chcete hned sednout a jen tak pobývat. Připouští se popíjet víno nebo kávu a pozorovat, jak nad hlavami neslyšně kloužou kluzáky, které mají v sousedním Fayence velké klouzaliště. Jiná letadla by rušila, ale kluzáky svým tichým a pomalým pohybem do provensálské krajiny zapadají.