Domovní schránky v Provence

28.09.2020
Carros
Carros

Málokdo si všímá schránek na dopisy. Těch domovních, ne poštovních. Zatímco oficiální, úřední schránka stojí na počátku cesty papírové zprávy, ta individuální a soukromá čeká na jejím konci. Poštovní boxy mají také své slavné hvězdy, třeba v Anglii, ale byvše jednotně navržené a vyrobené, sotva v nich vynikne duch a tvořivost majitele.

Carros
Carros

Ne že by se domovní schránky v Provence nějak zvlášť lišily od těchto objektů ve zbytku světa. Ale někdy ano. Tak jak se liší Provensálci ve způsobu a vnímání života, ve smyslu pro soulad s okolím a s tradicemi kraje, zdobí svoje příbytky zevnitř i zvenku. A někdy do toho zahrnou i takovou obyčejnou věc jakou je "boîte aux lettres", domovní schránka na dopisy.

Carros
Carros

Vesnice a městečka Provence oplývají starými domy a úzkými uličkami. Každý, kdo tudy prochází, nechtěně nahlíží do intimního soukromí těch, kteří zde bydlí. Nelze si nevšimnout záplavy květináčů na parapetech i u vchodů, nelze necítit pootevřeným oknem bylinky v připravovaném ratatouille, nebo čerstvě namletou kávu. Po stranách vchodových dveří visí schránky na poštu. Někdy obyčejné, koupené v hobbymarketu, jindy svérázné, vlastnoručně vyrobené nebo vyzdobené.

Saint Paul de Vence
Saint Paul de Vence

V Provence sbírám fontány, nebo třeba knihobudky, pochopitelně že virtuálně. Letos jsem sbíral domovní schránky, a doufám, že jsem tím neporušil nějaké evropské normy jako třeba známé GDPR. Ona schránka totiž obvykle obsahuje i jméno svého majitele, je jeho vizitkou. "Tady bydlím já, bon jour pošťáku, díky za dopis, to je dneska velká vzácnost. A ty poslíčku s propagačními letáky, chápu, že si potřebuješ vydělat, ale příště mě vynech!"

Tourrettes sur Loup
Tourrettes sur Loup

Moje sbírka není moc velká, většinou jsem narazil na neosobní, tuctové schránky. O to víc mě potěšil nějaký nápad, estetický počin nebo závan historie. Tu nejstarší, kamennou schránku jsem našel v Tourrettes sur Loup, pokud ovšem nejde o zdařilou napodobeninu. V historickém Carrosu bydlí výtvarnice Suzanna Tar, pochází z Maďarska a pracuje v nedalekém St. Jeannet. Kubistická schránka na jejím domě nenechá nikoho na pochybách, že jde o výraznou umělkyni.

Tourrettes sur Loup
Tourrettes sur Loup

Pomalovanou plechovou schránku "Perrier Bellut" s pohledem na Saint Paul de Vence nikdo nepřehlédne. Když zadáte do Googlu "Perrier Bellut" a jméno tohoto slavného městečka, vypadnou na vás desítky obrázků, protože každý, kdo okolo ní projde, si ji musí vyfotit. Zmíněné Tourrettes sur Loup se proslavilo fialkami, je tedy nanejvýš pravděpodobné, že se najde alespoň jedna fialková schránka.

Antibes
Antibes

V Antibes schránka s krásnou rezavou patinou nese jméno Van Staey. Tom van Staey tu pobývá a město miluje, však o něm napsal zasvěceného průvodce Antibes Insider. Sochař, malíř a básník Daniel Fillod vyzdobil průčelí domu na rue de la Voute v Le Brocu. Mám podezření, že kočičí domovní schránka tamtéž je také jeho dílo. "Poštovní schránka na rohu ulice, to není nějaká lecjaká věc", napsal Jiří Wolker. On sice myslel tu oficiální poštovní, tehdy modrou, ale kdyby navštívil Provence, možná by napsal báseň i o těch domovních. 

Dodatek z léta 2021:

U této schránky z Tourrettes sice převažuje bizarnost nad estetikou, ale do sbírky nesporně patří.

Tourrettes
Tourrettes